Okres przedszkolny jest czasem, w którym zaczynają się kształtować uczucia i emocje dziecka. Towarzyszą mu one szczególnie w momentach poznawania nowych sytuacji i osób.

W okresie przedszkolnym wszystkie emocje dziecka są ważne, ponieważ każda z nich uczy czegoś nowego.

Rolą przedszkola i rodzica jest pomoc oraz wsparcie dziecka w nauce rozpoznawania emocji, zarówno tych pozytywnych jak i negatywnych.

Na liście aktywności rozwijających kompetencje emocjonalne znajdują się między innymi książki, bajki i historyjki obrazkowe.

W ostatnim tygodniu miesiąca września w grupie Motylków przeprowadzono zajęcia edukacyjne, w trakcie których dzieci uczyły się sztuki rozpoznawania i nazywania emocji oraz strategii radzenia sobie z nimi.

Zajęcia przeprowadzone zostały z wykorzystaniem zakupionych przez przedszkole książek w ramach udziału w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa.